Item code R912A A1
| Floor type | Carpet |
| Product weight | 1200 g/m² (10% margin) |
| Product dimensions (Length) | 25 m (10% margin) |
| Product dimensions (Width) | 1 m |
| Product dimensions in m2 | 25 m² |
| Base unit | Roll |
| Thickness | 10 mm (10% margin) |
| Density | 120 kg/m³ (10% margin) |
| Material | Recycled needle felt |
| Brand | Roberts |
| TOG rating | 5.09 TOG |
| Thermal resistance - R-value | 0.509 m² K/W |
| Laying method | Stretching |
| Green choice label | Yes |
| Type of base floor | Wooden floor / Fixed sand cement floor / Floating screed |
No results found.