Item code 114107825
Soundsure 560 is an acoustic layer for use beneath the screed, for example in a floating screed construction. The layer is designed to reduce the transmission of sound through the floor construction and contributes to a quieter, more comfortable building performance. This is especially relevant in projects where acoustics and predictable handover quality are important, such as multi-storey residential buildings and commercial buildings.
In addition, Soundsure 560 can also be used as an underlay on top of the screed, directly beneath the floor finish, when you want to add extra acoustic comfort and stability within the overall floor build-up during the finishing phase.
| Product weight | 2240 gr/m² |
| Product dimensions (Length) | 7,3 m |
| Product dimensions (Width) | 1,37 m |
| Product dimensions (unit) | m² |
| Base unit | Roll |
| Thickness | 5,6 mm |
| Density | 400 kg/m³ |
| Material | Crumb rubber |
| Type of substrate | Fixed sand cement floor; Floating screed |
| Brand | Sonixx |
| TOG rating | 1,01 TOG |
| Thermal resistance - R-value | 0,101 m² K/W |
| Domestic use | Yes |
| Laying method | Floating |
| Installation instruction explanation | Perpendicular to the laying direction of the top floor. Prevent the seams of the underlay and the top floor from aligning. |
| Sound-reducing - ΔLw | 27 dB ΔLw |
No results found.