Item code 716761
Elegance Green FR is a premium carpet underlay based on post-consumer recycled polyurethane foam. Thanks to its higher density, this range offers more support, a firmer and richer feel underfoot, and extra comfort. This makes Elegance Green FR the more luxurious and heavier quality within the range, suitable for domestic and commercial use where comfort and load-bearing performance are key. The range is available in 4, 6 and 7 mm, with a density of 170 to 220 kg/m³ and fire class Bfl-S1.
| Floor type | Carpet |
| Thickness | 6 mm (10% margin) |
| Product weight | 1320 gr/m² (10% margin) |
| Density | 220 kg/m³ (10% margin) |
| Type of base floor | Wooden floor / Fixed sand cement floor / Floating screed |
| Domestic use | Yes |
| Project use | Yes |
| Wheelchair load | Yes |
| Wheelchair load (Test method: EN 985) | Suitable |
| Sound-reducing - ΔLw | 44 dB ΔLw |
| TOG rating | 1,57 TOG |
| Thermal resistance - R-value | 0,157 m² K/W |
| Thermal resistance - Test method | ISO 8302:1991; EN 12667:2001 |
| Flame-retardant | Bfl-s1 |
| Flame-retardant - Test method | EN 13501-1 (2018) |
| Green choice label | Yes |
| Brand | Best Base |
| Stair installation suitable | Yes |
| Laying method | Stretch fitting / double-sided bonding |
| Product dimensions (Length) | 10 m (10% margin) |
| Product dimensions (Width) | 1,5 m |
| Product dimensions in m2 | 15 m² |
| Base unit | Roll |
| Material | Top Layer: Crêpe / Middle Layer: Rebond polyurethane foam - Post Consumer/ Bottom Layer: Spunbond polypropylene non-woven |
| Installation instruction explanation | Perpendicular to the laying direction of the carpet. Prevent the seams of the underlay and the carpet from coinciding. |
| Sound-reducing - ΔLw - Test method | ISO 10140-3:2021 |
| Dimensional stability tensile strength / Long / MD | Passed |
No results found.