Item code 718201
Starbase Green FR is a high-quality underlay made from post-consumer recycled polyurethane foam. This range forms the comfortable foundation of the collection: stable, durable and widely suitable for both domestic and commercial applications. Starbase Green FR ensures a reliable installation and contributes to comfort, support and a pleasant feel underfoot. The range is available in 4, 6, 8 and 10 mm, with a density of 160 kg/m³ and fire classification Bfl-S1.
| Floor type | Carpet |
| Thickness | 4 mm (10% margin) |
| Product weight | 640 gr/m² (10% margin) |
| Density | 160 kg/m³ (10% margin) |
| Type of base floor | Wooden floor / Fixed sand cement floor / Floating screed |
| Domestic use | Yes |
| Project use | Yes |
| Wheelchair load (Test method: EN 985) | Suitable |
| Sound-reducing - ΔLw | 46 dB ΔLw |
| TOG rating | 0,99 TOG |
| Thermal resistance - R-value | 0,099 m² K/W |
| Thermal resistance - Test method | ISO 8302:1991; EN 12667:2001 |
| Flame-retardant | Bfl-s1 |
| Green choice label | Yes |
| Brand | Best Base |
| Stair installation suitable | Yes |
| Laying method | Stretch / double-sided bonding |
| Product dimensions (Length) | 10 m (10% margin) |
| Product dimensions (Width) | 1,5 m |
| Product dimensions in m2 | 15 m² |
| Material | Top Layer: Crêpe Middle Layer: Rebond polyurethane foam - Post Consumer Bottom Layer: Spunbond polypropylene non-woven |
| Installation instruction explanation | Perpendicular to the laying direction of the carpet. Prevent the seams of the underlay and the carpet from coinciding. |
No results found.