Item code 68002
Luxerton Standard is an anti-slip rug underlay made from latex-impregnated needle felt. This lightweight anti-slip rug underlay creates a reliable, stable base underneath any rug. It contains no plasticisers and makes an optimal contribution to the luxurious look and comfort of the rug. Luxerton Standard can be used on carpet, parquet, laminate, ceramic, cork and LVT, and is suitable for domestic use.
| Floor type | Area rugs |
| Product weight | 150 gr/m² |
| Product dimensions (Length) | 120 cm |
| Product dimensions (Width) | 170 cm |
| Product dimensions in m2 | 28,56 m² |
| Thickness | 2 mm |
| Density | 75 kg/m³ |
| Material | Made from latex-impregnated needle felt |
| Brand | Luxerton |
| TOG rating | 0,60 TOG |
| Thermal resistance - R-value | 0,060 m² K/W |
| Suitable for underfloor heating | Yes |
| Suitable for floor cooling | Yes |
| Domestic use | Yes |
| Laying method | Floating |
| Installation instruction explanation | Install Luxerton Standard underneath the rug. Ensure that Luxerton Standard is at least 50 mm smaller than the underside of the rug on all sides. |
| Type of base floor | Fixed sand cement floor / Floating screed |
No results found.