Item code 68071
Luxerton Standard is a non-slip rug underlay made of latex-impregnated needle felt. It is lightweight and provides a reliable base for any rug. It contains no plasticisers and enhances the luxurious feel and comfort of the rug. Suitable for use on carpet, parquet, laminate, ceramic, cork and LVT.
Also suitable for use in combination with underfloor heating.
| Floor type | Area rugs |
| Thickness | 2 mm |
| Type of base floor | Fixed sand cement floor / Floating screed |
| Domestic use | Yes |
| Product weight | 150 g/m² |
| Product dimensions (Length) | 60 cm |
| Product dimensions (Width) | 130 cm |
| Product dimensions in m2 | 27.3 m² |
| TOG rating | 0.6 TOG |
| Thermal resistance - R-value | 0.06 m² K/W |
| Suitable for underfloor heating | Yes |
| Suitable for floor cooling | Yes |
| Density | 75 kg/m³ |
| Material | Made from latex impregnated needle felt |
| Brand | Luxerton |
| Laying method | Floating |
No results found.