Black Uni is an underlay made from high-density PU/cork granulate. Suitable for the installation of LVT Dryback, LVT Click, composite, laminate and wooden floors in both residential and commercial areas. Black Uni is a universal product for all types of floor coverings.
| Floor type | LVT Rigid Click / LVT Click / Laminate / Linoleum / Parquet / Rugs / Carpet tiles / Vinyl |
| Product weight | 825 gr/m² |
| Product dimensions (Length) | 30 m |
| Product dimensions (Width) | 1 m |
| Product dimensions in m2 | 30 m² |
| Base unit | Roll |
| Thickness | 1,5 mm |
| Density | 550 kg/m³ |
| Material | PU / cork granulate |
| Wheelchair load | Suitable |
| TOG rating | 0,30 TOG |
| Thermal resistance - R-value | 0,030 m² K/W |
| CS | CS3 |
| CS/CC (compressive Strength / Compressive Creep) | > 400 kPa |
| Laying method | Floating / double-sided glue-down |
| Installation instruction explanation | Perpendicular to the laying direction of the top floor. Prevent the joints of the underlay and the top floor from aligning. |
| Green choice label | Yes |
| Sound-reducing - ΔLw | 16 dB ΔLw |
| Flame-retardant | Bfl-S1 |
No results found.