Elegance Green 7 mm is a premium underlay for residential use, developed for carpet applications where luxury and comfort are paramount.
The underlay is produced from high-quality, clean recycled rebond polyurethane foam based on post-consumer materials, meticulously selected for consistent and durable performance. It guarantees a stable, long-lasting installation and amplifies the feeling of luxury and comfort of the carpet.
Elegance Green 7 mm serves as a comfortable and high-quality foundation for carpets in living environments where aesthetics, feel, and quality are significant.
Key Features
| Floor type | Carpet |
| Product weight | 1120 gr/m² (10% margin) |
| Product dimensions (Length) | 10 m (10% margin) |
| Product dimensions (Width) | 1,5 m |
| Product dimensions in m2 | 15 m² |
| Base unit | Roll |
| Thickness | 7 mm (10% margin) |
| Density | 170 kg/m³ (10% margin) |
| Material | Top Layer: Crêpe / Middle Layer: Rebond polyurethane foam / Bottom Layer: Spunbond polypropylene non-woven |
| Type of substrate | Wooden subfloor / Timber floor Solid cement screed / Fixed sand-cement floor Floating screed |
| Brand | Best Base |
| Wheelchair load | Suitable |
| TOG rating | 1,83 TOG |
| Thermal resistance - R-value | 0,183 m² K/W |
| Thermal resistance - Test method | ISO 8302:1991; EN 12667:2001 |
| Domestic use | Yes |
| Laying method | Stretch fitting / double-sided bonding |
| Installation instruction explanation | Perpendicular to the laying direction of the carpet. Prevent the seams of the underlay and the carpet from coinciding |
| Stair installation suitable | Yes |
| Green choice label | Yes |
| Sound-reducing - ΔLw | 47 dB ΔLw |
| Sound-reducing - ΔLw - Test method | ISO 10140-3:2021 |
| Flame-retardant | Dfl-s1 |
| Flame-retardant - Test method | EN 13501-1 (2018) |
| Dimensional stability tensile strength / Long / MD | Passed |
No results found.