Item code 62074
Floorfixx fini is an underlay system that absorbs small irregularities in the subfloor. Using the self-adhesive lip-seam connection, you can quickly and easily create a new, insulating, and level subfloor that can be loaded immediately. Floorfixx fini is suitable for residential and light project applications. It renovates poor basic floors for LVT Click, vinyl, and LVT Rigid with underlay.
| Thickness | 8 mm (10% margin) |
| Type of base floor | Wooden floor / Fixed sand cement floor / Floating screed |
| Sound-reducing - ΔLlin | 10 dB ΔLlin |
| Sound-reducing - ΔLw - Test method | ISO 10140 / ISO 717-2 |
| TUV certificate | Yes |
| Flame-retardant | Efl-S1 |
| Product dimensions (Width) | 590 mm (10% margin) |
| Product dimensions (Length) | 850 mm (10% margin) |
| Product dimensions in m2 | 5,015 m² |
| Density | 319 kg/m³ (10% margin) |
| Product weight | 2552 gr/m² (10% margin) |
| Base unit | Pack |
| Brand | Floorfixx |
| Formaldehyde (Test method: EN 120) | E-1 |
| Leveling capacity | Good |
| Thermal resistance R-value - unit | m² K/W |
| Thermal resistance - Test method | ISO 8302 |
| TOG rating | 2,13 TOG |
| PC (Punctual Conformability) | 1<mm<2 |
| CS | CS1 |
| CS/CC (compressive Strength / Compressive Creep) | 149 kPa |
| Domestic use | Yes |
| Project use | Yes |
| Laying method | Floating |
| Bending strength (Test method: EN 310) | 39 N/mm² |
| Wheelchair load (Test method: EN 985) | Suitable |
| Flame-retardant - Test method | EN 13501-1 |
| CS/CC (Compressive Strength / Compressive Creep) | 149 kPa |
No results found.