Item code 717021
Elegance Green FR is a premium carpet underlay made from post-consumer recycled polyurethane foam. Thanks to its higher density, this line offers greater support, a firmer and richer feel underfoot, and extra comfort. This makes Elegance Green FR the more luxurious and heavier quality within the range, suitable for domestic and contract use where comfort and load-bearing performance are more important.
| Floor type | Carpet |
| Product weight | 1190 gr/m² (10% margin) |
| Product dimensions (Length) | 10 m (10% margin) |
| Product dimensions (Width) | 1,5 m |
| Product dimensions in m2 | 15 m² |
| Base unit | Roll |
| Thickness | 7 mm (10% margin) |
| Density | 170 kg/m³ (10% margin) |
| Material | Top Layer: Crêpe / Middle Layer: Rebond polyurethane foam / Bottom Layer: Spunbond polypropylene non-woven |
| Type of substrate | Wooden subfloor / Timber floor Solid cement screed / Fixed sand-cement floor Floating screed |
| Brand | Best Base |
| TOG rating | 1,83 TOG |
| Thermal resistance - R-value | 0,183 m² K/W |
| Thermal resistance - Test method | ISO 8302:1991; EN 12667:2001 |
| Domestic use | Yes |
| Laying method | Stretch fitting / double-sided bonding |
| Installation instruction explanation | Perpendicular to the laying direction of the carpet. Prevent the seams of the underlay and the carpet from coinciding |
| Stair installation suitable | Yes |
| Green choice label | Yes |
| Wheelchair load (Test method: EN 985) | Suitable |
| Sound-reducing - ΔLw | 47 dB ΔLw |
| Sound-reducing - ΔLw - Test method | ISO 10140-3:2021 |
| Flame-retardant | Bfl-s1 |
| Flame-retardant - Test method | EN 13501-1 (2018) |
| Dimensional stability tensile strength / Long / MD | Passed |
No results found.